System monitoringu GPS nie tylko do auta

System monitoringu GPS kojarzony jest głównie z narzędziem, które jest wykorzystywane do kontroli paliwa i parametrów jazdy oraz jako ochrona auta przed kradzieżą. Lokalizatory mają jednak wiele innych ciekawych zastosowań w różnych branżach oraz dziedzinach.

8999743668_16d4979f2f_nLokalizatory często są wykorzystywane przez firmy zajmujące się wynajmowaniem specjalistycznych maszyn oraz sprzętu budowlanego. System dokładnie monitoruje parametry pracy maszyny oraz jej zużycie paliwa. Przykładowo długotrwała praca na zbyt wysokich obrotach może doprowadzić do poważnej awarii. Lokalizator informuje o takiej sytuacji i daje możliwość odpowiedniej reakcji firmie, której maszyna jest własnością. Również firmy leasingujące specjalistyczne maszyny np. budowlane coraz częściej instalują system monitoringu GPS. Dlaczego? Ponieważ chcą wiedzieć czy sprzęt jest użytkowany zgodnie z zaleceniami oraz przeznaczeniem. Od tych parametrów często uzależniona jest wysokość raty leasingowej, a także ważność gwarancji. System monitoringu GPS ma również zastosowanie w przypadku transportu kontenerów drogą morską. Jeśli zamówiony towar wysyłany jest z drugiego końca świata to podróż do miejsca docelowego może potrwać nawet kilka miesięcy. Zamawiający towar chcą na bieżąco wiedzieć czy ich towar jest w ruchu i gdzie dokładnie się znajduje. Dlatego w kontenerach montuje się lokalizatory GPS. Są one wyposażone w bardzo wytrzymałą baterię, ponieważ nie mają one podczas podróży dostępu do stałego źródła zasilania. Lokalizatory montowane w kontenerach w celu oszczędzania baterii uruchamiają się wyłącznie kiedy są w ruchu. Monitoring GPS ma zastosowanie również w branży kolejowej. Dzięki lokalizatorom można dokładnie śledzić położenie lokomotywy nie tylko w trasie, ale również podczas postoju w zajezdni lub parkach maszynowych. Dane z lokalizatorów wspomagają pracę osób zarządzających taborem kolejowym.

System monitoringu GPS ma zastosowanie w wielu innych branżach niż motoryzacja. Jest tylko kwestią czasu kiedy zacznie być wykorzystywany również w innych obszarach życia i gospodarki.

System monitoringu GPS nie tylko do auta