Obliczamy spalanie pojazdu

,,Ile pali” to chyba najczęstsze pytanie zadawane sprzedawcom oraz użytkownikom samochodów. Odpowiedzi bywają różne. Często zdarza się bowiem, że zapewnienia producenta co do spalania samochodu nijak się mają rzeczywistości. Jedyne co wtedy pozostaje właścicielowi auta to samodzielne sprawdzenie, jakie jest spalanie samochodu.

gas stationBy to zrobić należy zastosować prosty wzór matematyczny. Nie jest to absolutnie nic skomplikowanego. Trzeba jednak przed przystąpieniem do badania pamiętać o kilku rzeczach. By pomiar był miarodajny najlepiej pojechać na stację i zatankować pełen bak. Zaraz po tym należy wyzerować licznik. W starszych autach może nie być takiej możliwości i wtedy wystarczy zapisać stan licznika na kartce. Po zatankowaniu musimy naszym samochodem przejechać min. 100 km. Możemy ustalić czy chcemy sprawdzić spalanie na trasie, w mieście czy w cyklu mieszanym i w zależności od tego wybrać odpowiednie miejsce do przeprowadzenia testu, np. autostradę. Obliczyć spalanie można już po 100 km jazdy, jednak najlepiej przejechać jak najwięcej kilometrów. Odradzamy jednak jazdę do całkowitej pustki w baku. Może to być po prostu niebezpieczne. Koniec paliwa np. podczas wyprzedzania może się skończyć tragicznie. Po wyjechaniu odpowiedniej ilości kilometrów wystarczy udać się znowu na stację i zatankować samochód do pełna. Spisujemy ilość nalanego paliwa oraz ilość przejechanych kilometrów. Następnie korzystamy ze wzoru:

ilość zatankowanego paliwa / ilość przejechanych kilometrów x 100

Otrzymany wynik daje nam odpowiedź na to jakie było średnie spalanie samochodu podczas testu.

Dla osób, które na bieżąco chcą kontrolować średnie spalanie, ale również inne parametry związane z jazdą, pomocnym narzędziem jest system monitoringu GPS. System wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, takie jak sondy cyfrowe, które pokazują dokładny stan paliwa w danej chwili. System monitoringu GPS zbiera dane o przebytej trasie, prędkości, ilości paliwa i na tej podstawie generuje szczegółowe raporty. Dane te są bardzo cennym źródłem informacji dla wszystkich osób, które są właścicielami firm transportowych lub zawodowo zarządzają flotą pojazdów.

Obliczamy spalanie pojazdu