Monitoring GPS w służbie zagrożonym zwierzętom

Monitoring GPS jest już powszechnie wykorzystywanym sposobem na efektywne zarządzanie swoją flotą samochodową, wzrost oszczędności oraz poziomu bezpieczeństwa pracowników. Wykorzystywanie tego rodzaju systemów w biznesie transportowym nie dziwi już nikogo. Ale jakie jeszcze inne praktyczne zastosowanie ma GPS?

Ryś europejski

Mało kto wie, że tego typu technologie są wykorzystywane z powodzeniem przez naukowców. Zwłaszcza przez tych, którzy pracują nad przywróceniem wielu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt. W Polsce technologia GPS jest używana chociażby w programie, który ma na celu zwiększenie w naszym kraju populacji rysia. Ten rzadki gatunek występuje głównie na obszarze Mazur, a do Polski jest sprowadzany z Estonii. Dorosłe osobniki są wyposażane w specjalnie przystosowane do tego celu nadajniki. Naukowcy mogą w ten sposób śledzić szlaki ich wędrówek, monitorować obszar ich terytoriów i sprawdzać gdzie jak radzą sobie w naturalnym środowisku. Dane te są bardzo cenne. Można dzięki nim jeszcze lepiej przygotować działania, które mają doprowadzić do wzrostu liczebności rysia w Polsce. Nawigacje GPS wykorzystuje się także do śledzenia innych zagrożonych zwierząt. Są to np. wilki i niedźwiedzie.

Na koniec trzeba uspokoić wszystkich obrońców zwierząt. Nadajniki, które zakładane są zwierzętom są całkowicie dla nich bezpieczne. Nie powodują u zwierząt żadnego dyskomfortu, a po określonym czasie po prostu odpadają.

Ten wspaniały wynalazek pomaga więc nie tylko trafić nam do celu, ale także pomaga w ochronie zagrożonych gatunków. To kolejne wspaniałe zastosowanie GPS – u w codziennym życiu.

Monitoring GPS w służbie zagrożonym zwierzętom