Kontrola paliwa z systemem monitoringu GPS

Kontrola zużycia paliwa to szczególnie ważny element dla każdej osoby, która prowadzi działalność gospodarczą. W przypadku dużych firm transportowych nawet niewielki spadek lub wzrost zużywanego paliwa ma wpływ na sytuację finansową firmy. W skutecznym kontrolowaniu tego wskaźnika niezwykle skutecznym narzędziem jest system monitoringu GPS.

111383047_bf4c774298_mKontrola paliwa może odbywać się w trojaki sposób. Najczęściej spotykana jest obecnie sonda cyfrowa. Jej popularność wynika przede wszystkim z dużej precyzji pomiarów paliwa oraz innych parametrów. Sondę montuje się w pozycji pionowej w zbiorniku samochodu, maszyny lub innego pojazdu. W ten sposób mierzy aktualny poziom paliwa oraz rejestruje wszelkie jego zmiany. Pozwala to odnotować wszelkie tankowania lub ewentualne upuszczenia i w ten sposób wykryć kradzież. Paliwo można kontrolować również przy użyciu magistrali CAN, która wykorzystuje dane pobierane bezpośrednia z komputera pokładowego. Dane są następnie wysyłane za pośrednictwem nadajnika GPS do właściciela pojazdu lub innej uprawnionej osoby. Rozwiązanie to pozwala na sprawdzenie również wielu innych parametrów, nie tylko tych dotyczących paliwa. Minusem magistrali CAN jest fakt, że może być ona montowana wyłącznie w pojazdach nowszej generacji, które są wyposażone w komputer pokładowy. Ostatnim spotykanym sposobem kontroli paliwa jest tzw. elektroniczny korek, który pozwala na zabezpieczeniu wlewu paliwa. Właściciel pojazdu jest informowany o dokładnym czasie otwarcia i zamknięcia wlewu. Korek dzięki specjalnej siatce zapobiega kradzieży paliwa. Dodatkowym zabezpieczeniem jest alarm dźwiękowy uruchamiany w sytuacji nieuprawnionego otwarcia wlewu paliwa. Nie ma ograniczeń jest chodzi o instalację elektronicznego korka. Można go stosować we wszystkich typach pojazdów.

Warto kontrolować parametry dotyczące paliwa, ponieważ pozwala to na realne obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. System monitoringu GPS jest narzędziem, które idealnie się do tego nadaje.

Kontrola paliwa z systemem monitoringu GPS