Jak wybrać mapę do nawigacji GPS?

Większość kierowców posiada lub zamierza przed nadchodzącymi miesiącami urlopów i wyjazdów kupić nawigację satelitarną do swojego auta. Podczas zakupu najczęściej decydującym kryterium staje się cena. Niestety z jakością tańszych urządzeń GPS bywa różnie. Najważniejszy czynnikiem który należy brać pod uwagę wybierając GPS jest mapa.

mapaBez dobrej mapy podróż może nie być przyjemnością. Mapa musi być przede wszystkim dokładna. Chodzi tutaj głównie o 2 parametry. Jest to procent w jakim mapa pokrywa istniejące drogi i ulice. Drugi ważny parametr, który świadczy o dokładności mapy to numeracja budynków. Jest to zwłaszcza przydatne w dużych miastach, gdzie ulice niejednokrotnie ciągną się przez wiele kilometrów. Skąd wziąć takie informacje? Najlepiej ze strony dostawcy mapy. Są one z reguły ogólnodostępne. Dobra mapa zawiera również kilka innych funkcjonalności. Jest nią chociażby asystent pasa ruchu, który wskazuje kierowcy jaki pas na drodze powinien zająć, by bezpiecznie wykonać najbliższy manewr. Niezwykle pomocna jest również baza fotoradarów, która wskazuje gdzie konieczne jest zmniejszenie prędkości. Dobre mapy wyposażone są również w funkcjonalność, która pozwala znaleźć po dojechaniu na miejsce najbliższy parking.

Każda mapa z czasem przestaje być aktualna. Powstają nowe odcinki dróg, ulice, zmienia się numeracja budynków. Potrzebna jest wtedy aktualizacja naszej mapy. Zazwyczaj producenci oferują bezpłatną pierwszą lub kilka kolejnych aktualizacji. Biorąc jednak pod uwagę to, że zmiany na mapach są często to może się okazać, że już po kilku miesiącach kierowca będzie musiał zapłacić za nową mapę. Dlatego aktualizacja map to bardzo ważne kryterium. Najlepiej zapytać od razu sprzedawcę o to ile kosztuje aktualizacja. Najlepszym rozwiązaniem jest GPS, który oferuje dożywotnie aktualizacje map. Są one oczywiście droższe, ale w dłuższej perspektywie taki zakup jest zdecydowanie opłacalny.

Jak wybrać mapę do nawigacji GPS?