GPS w służbie chorym

Technologia GPS przeszła długą drogę od systemu typowo wojskowego do komercyjnego wykorzystania. Zastosowań w codziennym życiu jest coraz więcej. Oprócz odnajdywania drogi czy monitorowania pojazdów GPS pomaga ludziom w dbaniu o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. System ten jest szczególnie stosowany w przypadku osób starszych, które chorują na Alzheimera.4569092605_9a5e351285_n

Choroba ta dotyka w Polsce ok. 200 tys. osób. To już teraz duża liczba, a naukowcy szacują, że w najbliższych latach ilość osób zmagających się z tą chorobą znacznie wzrośnie. Istotą tego schorzenia są problemy z pamięcią. Osoba chora na Alzheimera nie potrafi powiedzieć jak się nazywa, nie rozpoznaje bliskich jej osób, ani miejsca w którym mieszka. Jej zagubienie może prowadzić to dużego niebezpieczeństwa. Zmyślą o takich osobach właśnie powstał pomysł wykorzystania systemu GPS do monitorowania ludzi. Opiekun osoby starszej może od razu zlokalizować ją dzięki odbiornikowi w przypadku jej zaginięcia lub zgubienia się. Można w ten sposób uniknąć wielu przykrych sytuacji, które mogą spotkać chorą osobę. Dzięki systemowi GPS osoby chore na Alzheimera oraz ich rodziny mogą się czuć bezpieczniejsze.

Monitoring ludzi to kolejne wykorzystanie GPS – u w codziennym życiu. Oprócz swojego podstawowego zadania, czyli wskazywania dokładnej pozycji ma jednak drugi, równie ważny cel,jakim jest pomoc osobom chorym. Technologia tworzona jest po to by służyć ludziom, a wykorzystanie GPS – u u osób chorych jest tego najlepszym przykładem.

GPS w służbie chorym