GPS i fotografia

System GPS ma coraz więcej zastosowań niezwiązanych z nawigacją pojazdu z punktu A do punktu B. W odbiorniki GPS coraz częściej są przykładowo wyposażane aparaty fotograficzne.

5068517046_6736ab0ccb_mWbrew pozorom jest to bardzo przydatna funkcja, nie tylko dla profesjonalnych fotografów. Aparat wyposażony w odbiornik GPS za każdym razem kiedy wykonujemy zdjęcie ustala i zapisuje dokładne miejsce jego wykonania. Jest to tak zwane geotagowanie. Na wykonanym zdjęciu pozostaje wtedy zakodowana informacja o długości i szerokości geograficznej oraz wysokości miejsca, w którym wykonana została fotografia. Dla kogo aparat z GPS? Generalnie dla wszystkich. Zasadniczo jest to niezbędne narzędzie pracy dla zawodowych fotografów, którzy robią zdjęcia przyrodzie lub podróżują do innych krajów. Ale i zwykłym turystom oraz miłośnikom fotografowania również taki aparat z pewnością się przyda. Ile bowiem razy podczas oglądania zdjęć zastanawialiśmy się gdzie zostało ono zrobione. Dzięki odbiornikowi GPS w aparacie można szybko to ustalić. To bardzo praktyczna i przydatna funkcja, zwłaszcza w sytuacji kiedy oglądamy zdjęcia wykonane wiele lat temu. Niektóre aparaty wyposażone są dodatkowo w funkcję rejestrowania trasy. Działa ona nawet wtedy kiedy urządzenie jest wyłączone i w regularnych odstępach czasu zapisuje aktualną pozycję. W ten sposób po powrocie do domu możn odtworzyć przebytą trasę. Minusem aparatów fotograficznych z GPS jest ich wyższa cena oraz ilość zużywanej energii. Baterie starczają na zdecydowanie krótszy czas niż w przypadku tradycyjnego aparatu.

Aparat z GPS to bardzo funkcjonalny sprzęt dla każdego, kto robi dużo zdjęć i lubi podróże. Przed wakacyjnymi wyjazdami warto zastanowić się nad jego kupnem.

GPS i fotografia